Coşkulu kutlama

03 Nisan 2018

TRN_0726_2


ÖZEL Güzelbahçe Piri Reis Okulları, Frankofoni Haftasını birbirinden ilginç etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı. 

Tüm dünyada resmi dili Fransızca olan ülkelerde ve Fransızca eğitim yapılan okullarda kutlanan Frankofoni Haftası, Özel Güzelbahçe Piri Reis Okullarında birbirinden renkli etkinliklerle kutlandı. On güne yayılan etkinlikler boyunca 3 yaş sınıfından ortaokula kadar tüm öğrencilerin kısa film festivalinden sosyal sorumluluk projelerine, spordan dans gösterilerine kadar yıl boyu hazırladıkları projeleri izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. 

Büyük açılış

Özel Güzelbahçe Piri Reis Okullarının Frankofoni Haftası açılışı 7. sınıf öğrencilerinin görev aldığı Andrew Lloyd Webber’in ünlü eseri Operadaki Hayalet müzikali ile yapıldı. Çalışmaya Operadaki Hayalet filmini izleyerek başlayan 7. sınıf öğrencileri müzikaldeki karakterleri inceleyerek senaryoyu kendilerine uyarladı. Temelde Fransızca olarak sürdürülen çalışmalara İngilizce ve İtalyanca da katılarak çocukların öğrendikleri dilleri derslerin dışında da kullanmaları amaçlandı. Farklı dillerin kullanıldığı senaryoyu büyük bir başarı ile sahneleyen ekip izleyenlerden büyük beğeni aldı. 

Anaokulu doğayı keşfetti

Okulun en minik öğrencileri Frankofoni Haftası etkinlikleri kapsamında doğayı keşfetti. Öğretmenleri ile birlikte hazırladıkları ve doğanın onlar için ne ifade ettiğini Fransızca anlattıkları kliplerin ardından kalabalık bir kadro ile sahneye çıkan miniklerin ateş, hava, su ve toprak temalı gösteri haftanın en beğenilen gösterisi oldu. 

2’ler kendi masallarını yazdı

Piri Reisli öğrenciler okulun her noktasını etkinlikler için kullanırken bir yandan da okul dışına yaptıkları gezilerle Fransızca öğrenmenin keyfine vardı. Fransızca ve görsel sanatlar öğretmenleriyle ortak proje yürüterek 2. sınıf öğrencileri sene başından bu yana Kırmızı Başlıklı Kız, Üç Domuzcuk, Çirkin Ördek Yavrusu ve Noel masallarını okudu. Okudukları masalların resimlerini de çizen öğrenciler sonuçta “Çılgın Kurt” ve “Pamuk Prenses ile 9 Cüceler” adlı iki masal ortaya çıkarttı. Yarattıkları masalları velilerine oynayan minik öğrenciler büyük alkış topladı. 

3’lerden “Yemekteyiz”

Beş farklı kıtadan 5 ayrı Frankofon ülke seçen 3. sınıf öğrencileri “Yemekteyiz (Un déjeuner presque Parfait)” projesinde bu ülkelere ait en ünlü yemeklerin tariflerini araştırdı. Mutfak önlüklerini ve keplerini takan minik şefler öğrendikleri yemekleri ebeveynlerine yaptı. 3’lerin bu yıl ki Frankofoni yolculuğu leziz yemekleri büyükleri ile yemeleriyle sona erdi. 

4’ler kendi müzelerini yarattı

Fransızca ve görsel sanatlar öğretmenleriyle birlikte sene başından bu yana Paris’te bulunan ünlü müzeler ve buradaki eserler üzerine çalışma yapan 4. sınıf öğrencileri adını Paris’in ünlü müzeleri Pompidou, Louvre ve d’Orsay’dan alan kendi müzeleri “PomLou d’Or”u yarattı. Proje kapsamında İzmir Fransız Kültür Merkezinde bulunan interaktif dijital müze Micro-Folie’ye giderek çalışma yapan öğrenciler dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini kendilerine göre yorumladı. Minik sanatçılar eserlerini İzmir Fransız Kültür Merkezi bahçesindeki kendi müzeleri PomLou d’Or’da sergiledi. 

MS hastaları için mücadele ettiler

Adını “Piri Reis Okulları” ve Fransa’da MS hastaları yararına düzenlenen “Telethon” etkinliğinin birleşiminden alan “Pirithon” da 5. sınıflar sosyal yardımlaşmanın ve duyarlılığın tadına vardı. Öğrencilerin toplumsal dayanışma bilincini geliştirmek amacıyla öğretim yılı başından bu yana Fransızca olarak sürdürülen Pirithon etkinliği kapsamında İzmir MS Hastalığı Derneğini ziyaret eden öğrenciler dernek üyeleri ile tanıştı. Şiirler yazıp etkinliğin logosunu hazırlayan öğrenciler okulda düzenlenen final gününde Fransızca skeçlerle sınıfta yaptıkları çalışmaları anlattı. Ardından okulun çeşitli yerlerine kurulan 15 ayrı parkurda çeşitli yarışmalar yapıldı. Pirithon Gününden elde edilen gelir MS hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere İzmir MS Hastalığı Derneği yetkililerine teslim edildi. 

6’lar 4’ler için hikaye yazdı

6. sınıf öğrencileri yıl boyunca “Jules Verne Gibi Yazmak (Ecrire à la façon Jules Verne)” projesi kapsamında Fransızca dersinde yazarın “Balonla Beş Hafta” adlı kitabını okudu. Okuma çalışmasının ardından gruplara ayrılarak hayallerindeki hikayeleri yazan öğrenciler bir yandan hikayelerin resimlerini çizerken bir yandan da 4. sınıftaki kardeşlerine canlandırmak için çalışma yaptı. Çalışmalarını Frankofoni Haftası’nda sonlandıran 6’lar, hafta boyunca hikayelerini 4. sınıftaki kardeşlerine canlandırdı. 

7’ler kısa film festivalinden ödülle döndü

İzmir Fransızca Öğretmenleri Derneği (APFİZ) tarafından düzenlenen çevre konulu Fransızca Kısa Film Festivali 12 Mart 2018 Pazartesi günü İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Festivale Groupe MMD adıyla, kentlerdeki kişisel sebze bahçeleri ve yararlarını konu alan “Les Verts (Yeşiller)” adlı Fransızca kısa film ile katılan 7. sınıf öğrencileri Melis Durmaçalış, Melike Altan ve Dora Kuru birincilik ödülü kazandı.

©2019 Özel Piri Reis Okulları - Tüm Hakları Saklıdır.

AdresGezgini: Google AdWords Premier Partner. Internette Reklam Vermek için 444.0.964